نظر کارشناسی در مورد زنده شدن مرد اعدامی
356 بازدید
موضوع: حقوق

 يك سوداگر مرگ 24 ساعت پس از اجراي مراسم اعدام با طناب دار زنده ماند و جنجال‌آفرين شد.گـــروهي از حقوقدانان اصرار دارند اين اعدامي ديگر نبايد به چوبه مرگ سپرده شود و گروهي از مقامات قضايي مي‌گويند مجازات مرگ هيچ‌گاه از بين نمي‌رود و اين مجرم بايد بار ديگر اعدام شود. همين اختلاف نظرها كافي بود تا دعواها بر سر ادامه زندگي مرد اعدامي پس از 24 ساعت شگفت‌انگيز در سردخانه پزشكي قانوني، بالا بگیرد.

سحرگاه چهارشنبه مرد زنداني به جرم حمل و نگهداري شيشه از سلول به محوطه زندان بجنورد منتقل شد تا طناب دار بر گردنش حلقه بزند و اعدام شود. وقتي طناب دار بر گردنش نشست، ثانيه‌ها از حركت ايستاد. مسئولان اجراي حكم ديدند عليرضا ديگر تكاپويي ندارد و روي طناب دار آرام گرفته است. 12 دقيقه بعد جسد بي‌جان مرد اعدامي پايين آورده شد و پزشك حاضر در صحنه اعدام، مرگ مرد 37 ساله را تاييد كرد. جنازه به سردخانه پزشكي قانوني منتقل و مرگ عليرضا به همسر و دو دخترش ابلاغ شد. 

يك روز گذشته بود و خانواده مرد اعدامي سياهپوش بودند و ثانيه شماري مي‌كردند تا جنازه او را تحويل بگيرند، وقتي كارگر سردخانه سراغ جسد مرد اعدامي رفت ناگهان بخار تنفس‌هاي وي روي كيسه پلاستيكي را ديد، باور نمي‌كرد اين مرد زنده شده باشد. با فريادهاي اين كارگر همه ديدند عليرضا زنده است، نفس مي‌كشد و ضربان قلب دارد. خيلي زود عليرضا به بيمارستان امام علي(ع) بجنورد انتقال يافت و با اقدامات پزشكي احيا شد....

حجت‌الاسلام (سیدمحمدمهدی)حسینی چمانوی (که در روزنامه به اشتباه " حسين چماني " درج شده است) كارشناس مذهبي نيز به بررسي اين موضوع از نظر شرعي پرداخت و گفت:‌ "از نظر شرعي درست نيست كسي كه خدا به وي زندگي دوباره مي‌دهد و قانون نجات درباره او جاري شده است دوباره به سوي مرگ فرستاده شود. به گفته اين كارشناس مذهبي‌، اين مسأله بارها در شرع تاكيد شده و حتي نبايد وقتي طناب دار پاره مي‌شود حكم را دوباره به اجرا درآورد."

روزنامه ایران 25 / 07 / 1392