تحریم شراب
125 بازدید
تاریخ ارائه : 3/9/2013 8:51:00 AM
موضوع: فقه و اصول

 تحریم شراب

  سیدمحمد مهدی حسینی

 حرام بودن شراب را مورد تردید قرار دادی و گفتی خداوند گفته است"حَرَّمَ الزنا"و "حَرَّمَ الرِّبا" ولی نگفته است "حَرَّمَ الخمر" پس روی چه حسابی گفته می شود شراب حرام است؟ پاسخ این است خمر ممنوع شده اما نه با لفظ  حَرَّمَ  بلکه با الفاظ دیگر ممنوعیت آن اعلام شده است. گروهی نزد پیامبر اسلام رسیدند و نظر وی را در مورد شراب خواستدکه در پاسخ آنان آیه  129 سوره بقره نازل شد:" يَسْأَلُونَكَ عَنِ الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ قُلْ فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَآ أَكْبَرُ مِن نَّفْعِهِمَا" درباره شراب و قمار از تو می ‏پرسند بگو در آن دوگناهى بزرك و سودهايى براى مردم است [ولى] گناهشان از سودشان بزرگتر است.

زمانی پس از نازل شدن این آیه نگذشت که جمعی در مهمانی عبدالرحمن بن عوف  با نوشیدن شراب مست شدند و برخی نیز با همان حالت نماز خواندند و یکی از آنان در نماز سوره کافرون را چنین تلاوت نمود:" قُلْ َأَيهَا الْكافِرُونَ‏ أَعْبُدُ مَا تَعْبُدُونَ "‏ که آیه چهل و سه سوره نساء نازل شد:" يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلَاةَ وَأَنتُمْ سُكَارَىٰ حَتَّىٰ تَعْلَمُوا" ای کسانی که ایمان آورده‌اید! در حال مستی به نماز نزدیک نشوید، تا بدانید چه می‌گویید!

پس از این واقعه گروهی از انصار در مجلسی که سعدبن ابی وقاص نیزحضور داشت شرا ب نوشیدند و در حال مستی به تفاخر پرداخته، به طوری که در گیری میان آن ها به وجود آمد زیرا سعد اشعاری در هجو انصار سرود که آیه 90سوره مائده نازل گشت:" يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالأَنصَابُ وَالأَزْلاَمُ رِجْسٌ مِّنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ" اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد شراب و قمار و بت ها و تيرهاى قرعه پليدند [و] از عمل شيطانند پس از آنها دورى گزينيد.

شراب در آن زمان رایج و دارای نفع تجاری زیادی بود و تحریم بدون تدریج آن برای مردم سخت و دشوار می شد و به همین دلیل به تدریج حرام گردید.